Kalite Politikamız

DOĞAYI VE İNSANLARI SEVİYORUZ

Karebant kenar bandı üretimine başladığı günden beri maliyeti de düşük olmasına rağmen hiçbir zaman kurşun ve zararlı kanserojen bileşenleri olan ağır metalleri (fitalatları) üretiminde kullanmamıştır.

Kurşun ;

  • Vücutta kullanılmayan, insan için tehlikeli bir metaldir.
  • Gerek doğal olarak gerekse endüstriyel atık olarak doğada sık rastlanan bir metaldir. İnsan bu tehlikeli metale sindirim yoluyla, solunum yoluyla veya deriyle maruz kalabilir. 
  • Bu metalin vücutta toksik miktarlara gelmesiyle başta beyin olmak üzere bir çok organa zarar verebilmektedir. 
  • Çocuklarda daha belirgin olarak etkilerini göstermektedir. Kurşun zehirlenmesi öğrenme güçlüklerine ve davranışsal bozukluklara neden olmaktadır. Uzun süreli bu zehirlenme devam ederse sindirim sistemi bozukluklarına neden olabilir, boy kısalığına neden olabilir.
  • Kansızlıkta sık görülen etkilerindendir. Ayrıca beyin ödemi, baş ağrısı, bulantı-kusma, bilinç kaybı ve kalp ritim bozukluklarına neden olabilmektedir. 
  • Günlük hayatımızda boyalarda, araba yakıtlarında, fabrika atıklarında, pvc kenar bantlarında, su borularında kullanılabilmektedir. 
  • Bu malzeme havada, yerde veya suda atık olarak birikmiş olabilmektedir. Küçük çocuklar keşfetme amacıyla her nesneyi ağızlarına götürmektedir. Bu da kimyasal boyayla boyanmış bir zeminden kopan partikülleri veya bu boylarla boyanmış bir oyuncağı ağızlarına almasıyla kurşun vücuda girer. 
  • Çocukların oynadığı oyun hamurlarında dahi kurşun tespit edilmiştir. Bu maddelere temasla da deri yoluyla kurşun vücuda geçmektedir. Kurşun insan vücuduna girdikten sonra yirmi yıl boyunca kalmaktadır. Buda azar azar aldığımız kurşunların birikerek zamanla tehlikeli boyutlara ulaşmasına neden olmaktadır. 

Kurşundan korunmanın en etkili yolu, zorunlu olmadıkça kurşunun hiçbir şekilde kullanılmamasıdır.

Ürünlerimizde kurşun ve bileşenleri olan ağır metallerin (fitalatların) kullanılmadığı TÜV Rheinland Uluslararası Standartlar ve Sertifikasyon Kurumu tarafından da onaylanıp sertifikalandırılmıştır.
Müşterilerimiz ilgili sertifikayı bizden ve yetkili satış noktalarımızdan talep edebilirler.